Vizelet csepegés, méh- és hüvelysüllyedés kezelése
Bevezetés
A hatékony,erős gátizomzat a szexuális élet aktív része, ezért a csökkent izomerővel rendelkező hüvelybemenet és hüvely érthető módon nemegyszer a szexuális élet akadályozó tényezője.
Előzőhöz hozzátartozik még , hogy a vizelet tartási zavarok, méh-és hüvelysüllyedések különféle formai is a kiegyensúlyozott szexuális élet gátjai lehetnek. A pszichoszomatikus betegségek hátterében gyakran találkozunk ilyen panaszokkal.
Amikor a medencefenék (gát) izomzatát nézzük,érdemes más izmok szerepét is figyelembe venni,mivel helyes működésüknek nagyon fontos szerepe van , az mellett, hogy a gátizomzat tartó szerepe vitathatatlanul fontos.
Tehát a medencefenék izmainak (a gátizmoknak) optimális működésében még a következő izmoknak is szerepe van: hasizmok,hát alsó szakaszának izmai, alsó gerincizmok,csípőizmok és rekeszizom.
Az alább felsorolt tünetek a fiatal életkorban is jelentkezhetnek, nemcsak az életkor előrehaladtával és a klimax állapotában( másnéven menopauzában, amikor már nincs mentruáció és az ösztrogén hormon szintje jelentősen csökken a női szervezetben)
Fontos továbbá, hogy a felsorolt tünetek szülés vagy szülések után is megjelenhetnek, azonban ekkor a legjobb a gyógyhajlam, megfelelő diagnosztika és kezelés után!
A közhiedelemmel ellentétben a lenti tüneteknek nem kell törvényszerűen a szülések után bekövetkezni és nem is „korral járóak”!
Az okok és hajlamosító tényezőknél felsoroltak sem vezetnek törvény szerűen vizelettartási, méh- és hüvely- süllyedési betegségek kialakulásához és a leírt tünetek megjelenéséhez.
A később részletezendő panaszokban és tünetekben jelentős egyéni különbségek lehetnek és nem szükségszerű, hogy mindenkinél mindegyik jelen legyen!
Jelen munka célja részben a minél szélesebb körű tájékoztatás - 1 vagy 2 módszer favorizálása helyett-, másrészt az átfogó, egyénre szabott és integrált terápiára szükségességére a felhívni a figyelmet.
A tünetek (a társadalmi tabutémák)
Az „apró” kezdeti figyelmeztető jelek
A leggyakoribb, legenyhébb és egyben figyelemfelhívó tünetek a következők:
- A hüvelyzáróizom nem tud tökéletesen zárni a csökkent izomerő miatt, ezért úszáskor, fürdéskor a hüvelybe víz be- és kiáramlásának észlelése
- Levegő be- és hang kíséretében kiáramlása a hüvelyből tornázás közben (pl.: négykézláb testhelyzetben) vagy jógázás közben (gyertyaállás), szeretkezés közben vagy után , később járás vagy fekvő helyzetből történő felülés és felkelés során is.
- Szexuális élet során a hüvely tágasság érzetének fokozódása
- Fájdalmas, kellemetlen hangokkal járó szexuális élet
- Visszatérő hüvelyi fertőzések vagy kellemetlen hüvelyi folyás
- Vizelet elcseppenés (más nevein stress inkontinencia, véletlenszerű vagy akaratlan vizeletvesztés) köhögés, nevetés, tüsszentés,ugrálás hatására
- A korábban használt tampon már kis méretűnek bizonyul, mivel felhelyezés után kiesik a hüvelyből
- Futás közben vagy séta közben mintha valami mozogna bent („idegentest érzés”) a hüvelyben érzés fájdalommal vagy anélkül „úgy érzem a méhem helyén egy fájdalmas körte van”
A fentiek részben funkcionális alapú (tehát a női nemi szervek eltérésével nem járó) orgazmus zavart okozhatnak, másrészt megelőzik akár együtt vagy külön-külön, a későbbi méh és hüvelysüllyedéses és a komolyabb inkontinens panaszokkal járó betegségeket, ezért érdemes felfigyelni rájuk.
További kezdeti jelek még
- A hüvelyben ”valami / szokatlan/ furcsát /dudort/betüremkedést” tapint beteg
kezdődő aranyér - Külső női nemi szervek visszere (pl.: nagyajkon)
Ha bármelyik is megjelenik,ilyenkor még állapottól függően igen könnyű a folyamatot megállítani, a később felsorolt komplex módszerek segítségével visszafordítani, és így megelőzni és meggyógyítani pl.: a kezdődő inkontinenciát és a súlyosabb méh és hüvelysüllyedéses állapotokat.
Ezzel ellentétben, ha a jeleknek bármelyikét észlelik a nők, és nem kezdik el a gyakran visszatérő vagy tartósan fennálló rizikófaktorok kiiktatását az életmódjukból,és nem látnak neki a szakember által összeállított, átfogó,egyénre szabott kezelési terv megvalósításának, akkor jó esély van, hogy idővel kialakul az inkontinencia és megjelennek a további tünetek és betegségek is.
A véletlenszerű vizeletvesztés a kismedencei szervek( húgyhólyag,hüvely, méh, végbél) megsüllyedésével folytatódhat és még kellemetlenebb tünetek és panaszok jelentkeznek.
A komolyabb figyelmezető jelek
- Tompa, húzó jellegű alhasi ,illetve deréktáji fájdalom, melyre jellemző ,hogy nehéz fizikai munka vagy hosszú állás után fokozódik
- A beteg úgy érzi,, hogy „valami kicsúszik a hüvelyéből”, „leszakad a dereka”
- „Valami furcsát” ,„kidudorodást” vagy „kitüremkedést” tapint a hüvelyben vagy hüvelybemenetnél
- „Tátongó hüvelybemenet” érzése
- Gyakori vizelési inger
- Visszatérő húgyúti fertőzések
- Székrekedés vagy széklet tartási nehézség
- Hüvelyiből észlehető kellemetlen szagú vagy véres folyás, vagy vérzés
- Hüvelyi nyomás és teltségérzés időnként vagy állandóan
- A hát, a gerinc alsó szakaszának ,és a kereszt- és a farokcsont területének fájdalmai
- Alhasban/kismedencében kellemetlen teltségérzés, nyomás jelentkezhet
- Szervi alapú (tehát a női nemi szerveknél kimutatható betegséggel járó) orgazmus zavar
- Fájdalmas, kellemetlen hangokkal járó szexuális élet, ezáltal romló szexuális érzet
- Járási vagy ülési nehézségek is megjelenhetnek
Az inkontinens tünetek fokozódnak (akaratlan vizeletvesztés vagy elcseppenés):
A vizelet már könnyű testi munka, lépcsőn járás és akár séta, illetve felülés közben is elcsordul, majd a legvégső esetben fekvés közben vizeletürülés tapasztalható vizelési inger nélkül.
Következmények:
A gátizomzat gyengülése, a hüvely és méhsüllyedés miatt kialakuló fent felsorolt kellemetlen tünetek gyakran jelentősen rontják a mindennapi közérzetet, és a szexuális harmóniát is. Ezáltal házassági válságok kialakulásában is szerepet játszhatnak. Továbbá az önbecslést, a női egészségtudatot és az életminőséget is csökkentik, a munkavégzést akadályozhatják. Másrészt a napi életvitelt is korlátozhatják, az átlagos társadalmi életben való részvételt (pl.: hosszú ügyintézés és baráti találkozók, strandolás) is befolyásolva.
Okok és hajlamosító tényezők
- Rizikótényező önmagában a 9 hónapig tartó várandósság folyamata is,ezért császármetszés után is jelentkezhet a fenti panaszok közül néhány
- A nehéz szülés túlságosan rövid vagy túl hosszú kitolási szakkal
- 4000 gr feletti újszülött születési súly
- Egyes esetekben a vakuum vagy fogó szülésbefejező műtéti módszer (de nem mindig!).
- Az kismedencei idegek és izmok, kötőszöveti támasztórendszer és tartó szalagok gyenge vagy kóros működése(Pl. szülési sérülés vagy idegrendszeri betegségek hatására)
- Túlzott szexuális élet
- Túlsúly
- Dohányzás
- Menopausa (ekkor az ösztrogén szint hormon csökken, ezért a kevésbé rugalmas és erős gátizomzat a korábbi évekhez képest már általában nem tudja a kismedencei szerveket -méh, húgyhólyag, hüvely, végbél- megfelelően alátámasztani.)
- Kiegyensúlyozatlan,hiányos étrend is fontos a gátizom csökkent erejű működésében szerepet játszik
- Helytelen életmód (a megfelelő mozgás hiánya, a helytelen testtartás, állás, járás, ülés és légzés, továbbá a ruhaviselet hibái is)
- Székrekedés
- Rendszeres sporttevékenység, mely tartós és rendszerese ugrálással,és folyamatos álló helyzettel társul
- Nehéz súlyok rendszeres emelése
- Pszichoszomatikus problémák
- Genetikai adottságok
- Tartós megerőltető fizikai munka
- Tartós krónikus köhögés
- Kötőszöveti gyengeség
- Gyógyszer mellékhatás
- Olyan, tartósan fennálló és nem kezelt egyes állapotok, melyben a medencefenék izmaival (a gátizmokkal) funkcionális egységet képviselő más izomcsoportoknak(pl.: hasizmok,hát alsó szakaszának izmai, alsó gerincizmok,csípőizmok) az optimális működése gátolt, csökkent értékű
Megelőzés eszközei:
A legfontosabb kérdés,hogy a páciensek elég elszántak-e önmagukért tenni, a későbbi problémák megelőzése céljából?
Ha igen a következő lehetőségek állnak rendelkezésre mindenki számára:
- Helyes és átfogó ismeretek nyújtó előadás(ok) meghallgatása, könyv(ek) olvasása, és mozgásterápiás tanfolyam(ok) elvégzése után
- A rizikófaktorok kiküszöbölése, amennyire az életkörülmények lehetővé teszik
- Megfelelő étrend és életmódterápia (pl. helyes állás, járás, ülés)
- Kegel-golyók (másnéven hüvelygolyók) otthoni használata . Nem a szexualis élvezet, hanem a gátizomzat erősítése céljából
- A kismedencei izmok és idegek működését javító fizioterápiás gépi kezelés otthonában, vagy fizioterápiás szakasszisztensnél, illetve gyógytornásznál vagy orvosi rendelőben
Szülészeti és nőgyógyászati orvosi lehetőségek:
- A rizikófaktorok felmérése és lehetőség szerinti kiiktatása (nagyon fontos a kérdőívek használat e célból!)
- Megfelelő nőgyógyászat vizsgálat,hogy a kezdődő süllyedéses panaszokat korán diagnosztizáljuk, mivel a kezelés ilyenkor a legkönnyebb és leghatásosabb
- Felkészülés a szülésre a részletes, a valóságot hűen tükröző tanfolyamkeretében,kiegészítve kismama relaxációval, gátizomtornával és gátmasszázzsal is.
- A vajúdó nő és magzatának egészségét szem előtt tartó szülész orvosi és szülésznői ellátás, (beleértve a szülés kitolási szakaszát, a szabályos és gátvédelmet, illetve szükség esetén a szabályos gátvarrást is.)
- A szülés, gyermekágyas időszakra készülve az orvostudomány fontos eredményei mellett , a régóta írásos hagyománnyal rendelkező , tapasztalati gyógyító hagyományok tanácsait is érdemes megismerni ( Mazdaznan, Védikus és Yogikus hagyományok, Népgyógyászat).
E tanácsok segítségek adnak a különböző vizeletvesztéses (inkontinens) állapotok, a különféle húgyhólyag,méh,hüvely és végbélsüllyedés betegségek kezelésében is.
Kezelés elvei általában
A kezelés módszerei részben már az okok és megelőzés szakaszok alapján egyértelműek.
A cél, hogy integráltan használjuk a terápia során az orvostudomány eredményeit kiegészítő a tradicionális gyógyító tapasztalatokat is( Mazdaznan, Védikus és Yogikus hagyományok, A, Népgyógyászat), a kialakult vizelet tartási zavarok,húgyhólyag-, méh-,hüvelysüllyedéssel járó betegségek kezelése során.
Fontos,hogy a fent említett tradicionális, évszázados gyakorlati tapasztalatokon alapuló gyógyító eljárások képesek problémamentesen kapcsolódni a forradalmi gyorsasággal fejlődő orvostudomány legmodernebb diagnosztikai és kezelési eljárásaihoz,nem igyekszenek annak érdemeit csökkenteni és önmagukat túlértékelni.
Jelenleg az orvosi álláspont (szülészet-nőgyógyászati tankönyv, tudományos cikkek egész sora) a következő módszereket ajánlja a problémák típusától függően:
- Rizikófaktorok felmérésre után rizikófaktorok kiküszöbölése, amennyire az életkörülmények lehetővé teszik
- A gátizom torna
- Kegel-golyók (más néven hüvelysúlyok) otthoni használata. Nem a szexuális élvezet, hanem a gátizomzat erősítése céljából
- Életmód tanácsadás bármely női életszakaszban, természetesen beleértve a várandósság és gyermekágy időszakát is. (étrend,helyes állás, járás, ülé)
- Pesszárium terápiát (az orvostudomány itt egy régi módszert használ továbbfejlesztve : pesszárium terápia az ayurvedikus és mazdaznan gyógyítói hagyományban is ismert évszázadok óta.)
- A fizioterápiás gépi (ön) kezelést
Az inkontinens, illetve húgyhólyag-, hüvely-és méhsüllyedés betegségek tüneteit mérséklő vagy meggyógyító fizioterápiás gépi ( ön) kezelésnek létjogosultsága van, mivel a kismedencei izmok és idegek működésének javítása által a húgyhólyag, a méh ,a hüvely és végbél működésének hatékonysága javul.
A problémától, illetve betegségtől függően a fizioterápiás gépi kezelés lehet otthon önkezelés vagy gyógytornászi,illetve orvosi segítséggel rendelőben.
Kiemelendő, hogy az otthoni önkezelés esetén is javasolt a nőgyógyászati terápiás terv összeállítása és rendszeres kontroll vizsgálat!
A kezelés gyakorlati megvalósítása
A legfontosabb kérdések:
Elég elszántak-e a páciensek részben önmaguk kezelésére – a gátizmok és azzal szorosan együttműködő más izmok erősítésére otthonukban vagy különféle típusú gyakorló órákon-, másrészt a nőgyógyász szakorvos által összeállított, átfogó, integrált, egyénre szabott kezelési terv megvalósításának ?
Van-e idejük tornára járni?
Vagy az enyhébb eseteknél a teljes, a súlyos tüneteknél és betegségeknél a részleges öngyógyítás lehetőségéről lemondanak-e ?
Célirányosan összeállított rizikóbecslő kérdőív(ek)kitöltése mellett a megfelelő módon végrehajtott nőgyógyászati- ,ritkábban urológiai és sebészeti orvosi vizsgálat a probléma és betegség pontos meghatározásához elengedhetetlen !
A diagnózist csak a nőgyógyász, urológus vagy sebész szakorvos állíthatja fel. Ennek ismeretében a gyógyításban együttműködő team munkája könnyebb és hatékonyabb lesz.
Diagnózis után a nőgyógyász szakorvos által egyénre szabott - a tradicionális gyógyítói tapasztalatokat is figyelembe vévő- az integrált terápiás terv összeállítása következik. A megvalósítás során -az esetek súlyosságától függően- kis számban műtéti vagy átmeneti gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.
A rehabilitációban részt vevő szakemberek közreműködése is nagyon fontos. Ők az állapottól,tünetek és betegségek súlyosságától függően különböző szakterületen dolgozhatnak:
bába,dietetikus, gyógytornász, manual terapeuta ,pszichológus és pszichoterapeuta, alternatív mozgás és masszázsterapeuta, yoga tanár, továbbá feltétlenül fontos a különféle mozgás- és tornaterápiával foglalkozó szakemberek együttműködése.
Tehát terápiás folyamat legtöbbször csapatmunka eredménye a beteg aktív részvételével!
Fontos kiemelni, hogy a hagyományos gátizomtornán kívül körübelül 4mozgás- és torna rendszer van, melyek eredményeket ígérnek , azonban egyénre szabottan az állapot és betegség súlyosságától függően javasolt a leginkább megfelelőt kiválasztani. A gyógyulási folyamat során pedig változhat a szükséges mozgás- és tornaterápia típusa.
Összefoglalva:
A nőgyógyászati magánrendelésen a következőkre van lehetőség a hatékony terápia érdekében:
- A rizikófaktorok felderítése kérdőívvel
- Nőgyógyászati vizsgálat után diagnózis megállapítása
- Átfogó,egyénre szabott ,integrált orvosi terápiás terv összeállítása a tradicionális gyógyítói tapasztalatokat (Mazdaznan, Védikus és Yogikus hagyományok, Népgyógyászat) is figyelembe véve.
- A leginkább megfelelő hüvelygolyó típus kiválasztása a kezdeti „apró” jelek megszüntetésére és betegség megelőzési céllal, vagy már a terápia szempontjából.
- Megfelelő étrendi és életmódtanácsok
- A megfelelő méretű és típusú orvosi pesszárium kiválasztása és használatának elmagyarázása.
- Lehetőség van a Mazdaznan és Yogikus hagyománynak megfelelő ,az előzőtől eltérű pesszáriumok terápiás használatát is megbeszélni.
- A gyógyulási folyamatot szakértelműkkel támogatni tudó, más területen dolgozó szakemberek ajánlása
- A hüvelyizomzat szorító erejének lemérése erre a céllal kifejlesztett orvos műszerrel (perineométer)
- Fizioterápiás gép kezelés alkalmazása különféle szempontok alapján, mivel ekkor a kismedencei izmok és idegek működésének javul,így az inkontinens, illetve húgyhólyag-, hüvely-és méhsüllyedés betegségek tüneteit mérséklődnek vagy meggyógyulnak az estek jelentős részében
- Műtéti lehetőségek átbeszélése
- Rendszeres kontroll vizsgálatok , mely során a páciensek visszajelzéseit is felhasználva új terápiás terv készítése
A gyógyítás mellett cél a női életvitel, mindennapi közérzet, szexuális harmónia, önértékelés, egészségtudat és életminőség is javítása is!
Előző bejegyzésemben a természetes alapú hüvelykúpokról esett szó.